Â
Â
 ul. Marii SkĹodowskiej - Curie 1a
Â
18-400 ĹomĹźa
Â
tel. (086) 216 52 63
Â
fax. (086) 216 52 64
Â
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Â
Gmina ĹomĹźa jak caĹa Ziemia ĹomĹźyĹska jest nieodzownie historycznie zwiÄ zana z dziejami pĂłĹnocno â wschodniego Mazowsza. Obszar  gminy poĹoĹźony jest w dolinie rzeki Narew na obszarze 20,800 hektarĂłw. Tereny gminy sÄ korzystnie usytuowane wokóŠmiasta ĹomĹźa i stanowiÄ bardzo atrakcyjne miejsce dla rozwoju usĹug agroturystyki i dziaĹalnoĹci gospodarczej
Â
Miejsca waĹźne i ciekawe
NawiÄ zujÄ c to tych terenĂłw nie sposĂłb zwrĂłciÄ uwagÄ na wystÄpujÄ cÄ w tym miejscu przyrodÄ.
 Na terenie gminy ĹomĹźa znajdujÄ siÄ 2 rezerwaty przyrody o bardzo wysokich walorach, a mianowicie:
- Rezerwat przyrody "Wielki DziaĹ" - utworzony w 1990 roku jako rezerwat ĹcisĹy ktĂłry - poĹoĹźony jest w okolicach wsi Pniewo w LeĹnictwie Pniewo. Zajmuje on powierzchniÄ 120,07 ha. Stanowi fragment najwiÄkszego w dolinie Narwi kompleksu lasĂłw ĹÄgowych o naturalnym charakterze . W rezerwacie wystÄpuje zbiorowisko oslu typowego i jesionowego jak rĂłwnieĹź zbiorowisko lasu wilgotnego. O wartoĹci przyrodniczej rezerwatu decyduje naturalnoĹÄ zbiorowisk roĹlinnych poĹoĹźonych w dolinie duĹźej rzeki. Dodatkowym jego walorem jest duĹźa iloĹÄ drzew pomnikowych i pozostaĹoĹci bazy partyzantĂłw AK z okresu II wojny Ĺwiatowej.
- Rezerwat przyrody ,,Rycerski Kierzââ â powstaĹ w 1989 roku i liczy powierzchniÄ 43,52 ha. Rezerwat poĹoĹźony jest w okolicach Jednaczewa. Rezerwat jest gatunkiem lasĂłw liĹciastych, gĹĂłwnie z dÄbu szypuĹkowego w wieku 120-140 lat.
Â
Ĺcieszki i szlaki
 - ĹcieĹźka przyrodnicza: Pniewo Utrata - Pniewo Dziedziniec - poĹoĹźona w Dolinie Narwi na lewym jej brzegu i liczy 8 km. ĹcieĹźka rozpoczyna siÄ na skraju wsi Pniewo.
MoĹźna jÄ
przebyÄ pieszo, rowerem lub samochodem, jednak w momencie, kiedy zniknÄ
wiosenne rozlewiska. Po prawej stronie znajdujÄ
siÄ zadrzewienia lasu olszowego, nieco dalej ĹÄ
ki i pastwiska. WiosnÄ
napotkaÄ moĹźna takie ptaki jak: rycyki, czajki, bekasy, krzyki oraz kaczki krzyşówki i cyranki. WokóŠrozciÄ
gajÄ
siÄ obszary z bogatÄ
szatÄ
roĹlinnÄ
. MoĹźna tu spotkaÄ miÄdzy innymi: strzaĹkÄ wodnÄ
, ĹźabieĹca, grzebienie biaĹe, grÄ
Ĺźel şóĹty. DochodzÄ
c do przeprawy w okolicach wsi Krzewo, ktĂłra jest po drugiej stronie Narwi, spotkaÄ moĹźna wiÄ
zĂłwkÄ bĹotnÄ
, dziurawca skrzydeĹkowego i ĹmiaĹka darniowego. W drodze powrotnej wchodzimy w zaroĹla drzew wierzbowych. Na tej ĹcieĹźce znajduje siÄ jedno z najwiÄkszych starorzeczy ĹomĹźyĹskiego Parku Krajobrazowego - Jezioro Ĺabno. SpotkaÄ tu moĹźna gorÄdzika kropkowanego, macierzankÄ piaskowÄ
i zwyczajnÄ
.
 - ĹcieĹźka przyrodniczo-poznawcza: ĹomĹźa - GieĹczyn - Czerwony BĂłr â 19 km
 - ĹcieĹźka przyrodniczo-poznawcza: GaÄ - Pniewo - ĹomĹźa - NowogrĂłd â 18 km
 - Pieszy szlak turystyczny â ĹomĹźyĹski Park Krajobrazowy: Stara ĹomĹźa â SiemieĹ Nadrzeczny â Pniewo â GaÄ.
Â
Grodzisko w Starej ĹomĹźy
Z okoĹo IX â X wieku, z osadÄ i resztkami koĹcioĹa p.w. Ĺw. WawrzyĹca, przy przeprawie przez Narew. Grodzisko skĹada siÄ z grodu wĹaĹciwego i dwĂłch podgrodzi. Na poczÄ tku XI wieku wybudowano grĂłd typu cyplowego, ktĂłry pod koniec XI lub na poczÄ tkach XII wieku zostaĹ spalony. OkoĹo poĹowy XII wieku ponownie przystÄ piono do fortyfikowania terenu, wznoszÄ c grĂłd wĹaĹciwy, ktĂłry ulegĹ zniszczeniu pod koniec XII wieku.Â
Â
Zabytkowy Dworek w Czaplicach
Zabytkowy niegotycki dworek wzniesiony w okoĹo 1860 roku z cegĹy na fundamentach z Ĺupanego kamienia polnego. Od 1910 r. do 1939 r. byĹ wĹasnoĹciÄ Jana LutosĹawskiego.
Â
Jednaczewo
Niedaleko ĹomĹźy znajduje siÄ las Jednaczewski, na polanie ktĂłrego mieĹci siÄ pomnik upamiÄtniajÄ cy wydarzenia jakie miaĹy miejsce w 1733 roku. Jak donosi historia byĹa to bitwa KurpiĂłw z wojskami szwedzkimi, saskimi oraz moskiewskimi. Na czeĹÄ bohatera tamtych wydarzeĹ Stacha Konwy w 1923 roku wystawiony zostaĹ pomnik. W 1988 roku na fundamentach starego pomnika, ktĂłry ulegĹ zniszczeniu podczas II wojny Ĺwiatowej, wybudowano nowa kapliczkÄ zdobionÄ kurpiowskimi rzeĹşbami.
Â
Kaplice w PuchaĹach
Na cmentarzu znajdujÄ siÄ dwie kaplice cmentarne. Pierwsza z nich pochodzi z 1843 roku. Jej konstrukcja jest drewniana zrÄbowa na podwalinie z kamieni polnych, natomiast druga kaplica pochodzi z 1905 roku i jest murowana z cegĹy na szeĹciennych szeĹciennych blokach granitowych.
Â
Â
Kapliczka w MikoĹajkach
Kapliczka pochodzi z poczÄ tkĂłw XIX wieku, tynkowana, murowana z cegĹy. Kapliczka posiada trzy kondygnacje, w ktĂłrych znajdujÄ siÄ trzy prostokÄ tne wnÄki.
 Opracowanie tekstu: Renata Ramotowska, Daria Malinowska