LGD Sąsiedzi

Lokalna Grupa Działania

Gmina Łomşa

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Napisane przez  Renata Ramotowska, Daria Malinowska

Lomza

 

Urząd Gminy Łomża

 

 ul. Marii Skłodowskiej - Curie 1a

 

18-400 Łomşa

 

tel. (086) 216 52 63

 

fax. (086) 216 52 64

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Gmina Łomża jak cała Ziemia Łomżyńska jest nieodzownie historycznie związana z dziejami północno – wschodniego Mazowsza. Obszar  gminy położony jest w dolinie rzeki Narew na obszarze 20,800 hektarów. Tereny gminy są korzystnie usytuowane wokół miasta Łomża i stanowią bardzo atrakcyjne miejsce dla rozwoju usług agroturystyki i działalności gospodarczej

 

Miejsca waĹźne i ciekawe

Nawiązując to tych terenów nie sposób zwrócić uwagę na  występującą w tym miejscu przyrodę.

 Na terenie gminy Łomża znajdują się 2 rezerwaty przyrody o bardzo wysokich walorach, a mianowicie:

- Rezerwat przyrody "Wielki Dział" - utworzony w 1990 roku jako rezerwat ścisły który - położony  jest w okolicach wsi Pniewo w Leśnictwie Pniewo. Zajmuje on  powierzchnię 120,07 ha. Stanowi fragment największego w dolinie Narwi kompleksu lasów łęgowych o naturalnym charakterze . W rezerwacie występuje zbiorowisko oslu typowego i jesionowego jak również zbiorowisko lasu wilgotnego. O wartości przyrodniczej rezerwatu decyduje naturalność zbiorowisk roślinnych położonych w dolinie dużej rzeki. Dodatkowym jego walorem jest duża ilość drzew pomnikowych i pozostałości bazy partyzantów AK z okresu II wojny światowej.

- Rezerwat przyrody ,,Rycerski Kierz’’ – powstał w 1989 roku i liczy powierzchnię 43,52 ha. Rezerwat położony jest w okolicach Jednaczewa. Rezerwat jest gatunkiem lasów liściastych, głównie z dębu szypułkowego w wieku 120-140 lat.

 

Ścieszki i szlaki

 - Ścieżka przyrodnicza: Pniewo Utrata - Pniewo Dziedziniec - położona w Dolinie Narwi na lewym jej brzegu i liczy 8 km. Ścieżka rozpoczyna się na skraju wsi Pniewo.
Można ją przebyć pieszo, rowerem lub samochodem, jednak w momencie, kiedy znikną wiosenne rozlewiska. Po prawej stronie znajdują się zadrzewienia lasu olszowego, nieco dalej łąki i pastwiska. Wiosną napotkać można takie ptaki jak: rycyki, czajki, bekasy, krzyki oraz kaczki krzyżówki i cyranki. Wokół rozciągają się obszary z bogatą szatą roślinną. Można tu spotkać między innymi: strzałkę wodną, żabieńca, grzebienie białe, grążel żółty. Dochodząc do przeprawy w okolicach wsi Krzewo, która jest po drugiej stronie Narwi, spotkać można wiązówkę błotną, dziurawca skrzydełkowego i śmiałka darniowego. W drodze powrotnej wchodzimy w zarośla drzew wierzbowych. Na tej ścieżce znajduje się jedno z największych starorzeczy Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego - Jezioro Łabno. Spotkać tu można gorędzika kropkowanego, macierzankę piaskową i zwyczajną.

 - Ścieżka przyrodniczo-poznawcza: Łomża - Giełczyn - Czerwony Bór – 19 km
 - Ścieżka przyrodniczo-poznawcza: Gać - Pniewo - Łomża - Nowogród – 18 km
 - Pieszy szlak turystyczny – Łomżyński Park Krajobrazowy: Stara Łomża – Siemień Nadrzeczny – Pniewo – Gać.

 

Grodzisko w Starej Łomşy

Z około IX – X wieku, z osadą i resztkami kościoła p.w. św. Wawrzyńca, przy przeprawie przez Narew. Grodzisko składa się z grodu właściwego i dwóch podgrodzi. Na początku XI wieku wybudowano gród typu cyplowego, który pod koniec XI lub na początkach XII wieku został spalony. Około połowy  XII wieku ponownie przystąpiono do fortyfikowania terenu, wznosząc gród właściwy, który uległ zniszczeniu pod koniec XII wieku. 

 

Zabytkowy Dworek w Czaplicach

Zabytkowy niegotycki dworek wzniesiony w około 1860 roku z cegły na fundamentach z łupanego kamienia polnego. Od 1910 r. do 1939 r. był własnością Jana Lutosławskiego.

 

Jednaczewo

Niedaleko Łomży znajduje się las Jednaczewski, na polanie którego mieści się pomnik upamiętniający wydarzenia jakie miały miejsce w 1733 roku. Jak donosi historia była to bitwa Kurpiów z wojskami szwedzkimi, saskimi oraz moskiewskimi. Na cześć bohatera tamtych wydarzeń Stacha Konwy w 1923 roku wystawiony został pomnik. W 1988 roku na fundamentach starego pomnika, który uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej, wybudowano nowa kapliczkę zdobioną kurpiowskimi rzeźbami.

 

Kaplice w Puchałach

Na cmentarzu znajdują się dwie kaplice cmentarne. Pierwsza z nich pochodzi z 1843 roku. Jej konstrukcja jest drewniana zrębowa na podwalinie z kamieni polnych, natomiast druga kaplica pochodzi z 1905 roku i jest murowana z cegły na sześciennych sześciennych blokach granitowych.

 

 

Kapliczka w Mikołajkach

Kapliczka pochodzi  z początków XIX wieku, tynkowana, murowana z cegły. Kapliczka posiada trzy kondygnacje, w których znajdują się trzy prostokątne wnęki.

 Opracowanie tekstu: Renata Ramotowska, Daria Malinowska

Czytany 61535 razy

Nasze projekty

Gościmy

Odwiedza nas 2 gości oraz 0 użytkowników.

It Works!!!