Â
Â
Pl. Raginisa 25
Â
18-430 Wizna
Â
tel. (086)219-60-18
Â
Fax(086) 219-60-56
Â
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Â
Historia powstania gminy Wizna
    Etymologia nazwy wsi jest niezwykle trudna do ustalenia. Przy obecnym stanie wiedzy niemoĹźliwe jest jej wyjaĹnienie na gruncie jÄzykĂłw sĹowiaĹskich. ByÄ moĹźe pochodzi od sĹowa wizene â "rozmaryn" lub od niem. Wiese(n) â "ĹÄ ka" ("ĹÄ ki").
   W poĹowie XI wieku na tej ziemi istniaĹ Â grĂłd przy przeprawie przez Narew, o ktĂłrym wzmianki pojawiajÄ siÄ juĹź 1113 roku. Do XV wieku teren ten byĹ drÄczony przez czÄste najazdy JaÄwingĂłw, KrzyĹźakĂłw oraz LitwinĂłw. W XII w. w WiĹşnie istniaĹa kasztelania, targ i komora celna. CzÄĹciowe prawa miejskie miejscowoĹÄ uzyskaĹa okoĹo 1373 roku, natomiast peĹne w 1435 roku. W 1526 roku tereny gminy zostaĹy wĹÄ czone do Korony. Wtedy Wizna zaczÄĹa peĹniÄ rolÄ stolicy ziemi, istniaĹo tam starostwo grodowe, odbywaĹy siÄ sejmiki. W 1795r. Wizna znajdowaĹa siÄ pod zaborem pruskim, od 1807 w KsiÄstwie Warszawskim, od 1815 w KrĂłlestwie Polskim. W 1870 roku Wizna utraciĹa prawa miejskie. ByĹa to sankcja jakÄ car naĹoĹźyĹ za udziaĹ w powstaniu styczniowym. W okresie miÄdzywojennym miejscowoĹÄ peĹniĹa rolÄ lokalnego oĹrodka obsĹugi rolnictwa. W okresie 8 - 10 IX 1939r. toczyĹy siÄ tu zaciÄte walki obronne przeciwko wojskom niemieckim a dcinkiem "Wizna" dowodziĹ kapitan WĹadysĹaw Raginis. Lata powojenne dla Wizny byĹy trudne; wybuchĹa epidemia tyfusu a teren byĹ zaminowany.
Natomiast czyste, nieskaĹźone Ĺrodowisko sprawia, Ĺźe gmina posiada doskonaĹe warunki przyrodniczo - krajobrazowe. Na obszarze gminy sÄ wystÄpujÄ doskonaĹe warunki do rozwoju róşnych form turystyki: wodnej, pieszej i rowerowej. NajwiÄkszym atutem gminy stanowi bliskoĹÄ dwĂłch rzek: Narwi i Biebrzy. Amatorzy bliskiego kontaktu z przyrodÄ czekajÄ gospodarstwa agroturystyczne, gdzie  malowniczy krajobraz i piÄkne rozlewiska rzek sprzyjajÄ wypoczynkowi.
Miejsca waĹźne i ciekawe
Â
Dzwonnica barokowa we wsi Wizna to dzwonnica z drugiej poĹowy XVII wieku zbudowana zostaĹa okoĹo roku 1650 z inicjatywy proboszcza wiskiego - Wincentego Szultza. Dzwonnica to jeden z najbardziej cennych zabytkĂłw w gminie. Dzwonnica zostaĹa zbudowana na planie prostokÄ ta - murowana z cegĹy.
Â
Późnogotycki KoĹcióŠĹw. Jana Chrzciciela
 KoĹcióŠparafialny zostaĹ Â zbudowany ok.1502 roku. W czasie wojen szwedzkich zniszczony i odrestaurowany w 1658 roku. Po poĹźarze w okoĹo 1720 roku zostaĹ ponownie  odremontowany. 17 sierpnia 1944 roku  zabytkowy obiekt zostaĹ wysadzony przez wycofujÄ cych siÄ NiemcĂłw. Obecnie zabytek jest rekonstrukcjÄ koĹcioĹa w jego pierwotnym gotyckim ksztaĹcie tj. z  murowanej cegĹy z uĹźyciem kamieni polnych.
Opracowanie tekstu: Renata Ramotowska, Daria Malinowska