LGD Sąsiedzi

Lokalna Grupa Działania

Gmina Wizna

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Napisane przez  Renata Ramotowska, Daria Malinowska

wizna

 

Urząd Gminy Wizna

 

Pl. Raginisa 25

 

18-430 Wizna

 

tel. (086)219-60-18

 

Fax(086) 219-60-56

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Historia powstania gminy Wizna


     Etymologia nazwy wsi jest niezwykle trudna do ustalenia. Przy obecnym stanie wiedzy niemożliwe jest jej wyjaśnienie na gruncie języków słowiańskich. Być może pochodzi od słowa wizene – "rozmaryn" lub od niem. Wiese(n) – "łąka" ("łąki").

    W połowie XI wieku na tej ziemi istniał  gród przy przeprawie przez Narew, o którym wzmianki pojawiają się już 1113 roku. Do XV wieku teren ten był dręczony przez częste najazdy Jaćwingów, Krzyżaków oraz Litwinów. W XII w. w Wiźnie istniała kasztelania, targ i komora celna. Częściowe prawa miejskie miejscowość uzyskała około 1373 roku, natomiast pełne w 1435 roku. W 1526 roku tereny gminy zostały włączone do Korony. Wtedy Wizna zaczęła pełnić rolę stolicy ziemi, istniało tam starostwo grodowe, odbywały się sejmiki. W 1795r. Wizna znajdowała się pod zaborem pruskim, od 1807 w Księstwie Warszawskim, od 1815 w Królestwie Polskim. W 1870 roku Wizna utraciła prawa miejskie. Była to sankcja jaką car nałożył za udział w powstaniu styczniowym. W okresie międzywojennym miejscowość pełniła rolę lokalnego ośrodka obsługi rolnictwa. W okresie 8 - 10 IX 1939r. toczyły się tu zacięte walki obronne przeciwko wojskom niemieckim a dcinkiem "Wizna" dowodził kapitan Władysław Raginis. Lata powojenne dla Wizny były trudne; wybuchła epidemia tyfusu a teren był zaminowany.

Natomiast czyste, nieskażone środowisko sprawia, że gmina posiada doskonałe warunki przyrodniczo - krajobrazowe. Na obszarze gminy są występują doskonałe warunki do rozwoju różnych form turystyki: wodnej, pieszej i rowerowej. Największym atutem gminy stanowi bliskość dwóch rzek: Narwi i Biebrzy. Amatorzy bliskiego kontaktu z przyrodą czekają gospodarstwa agroturystyczne, gdzie  malowniczy krajobraz i piękne rozlewiska rzek sprzyjają wypoczynkowi.



Miejsca waĹźne i ciekawe

 

Dzwonnica barokowa we wsi Wizna to dzwonnica z drugiej połowy XVII wieku zbudowana została około roku 1650 z inicjatywy proboszcza wiskiego - Wincentego Szultza. Dzwonnica to jeden z najbardziej cennych zabytków w gminie. Dzwonnica została zbudowana na planie prostokąta - murowana z cegły.

 

Późnogotycki Kościół św. Jana Chrzciciela

 Kościół parafialny został  zbudowany ok.1502 roku. W czasie wojen szwedzkich zniszczony i odrestaurowany w 1658 roku. Po pożarze w około 1720 roku został ponownie  odremontowany. 17 sierpnia 1944 roku  zabytkowy obiekt został wysadzony przez wycofujących się Niemców. Obecnie zabytek jest rekonstrukcją kościoła w jego pierwotnym gotyckim kształcie tj. z  murowanej  cegły z użyciem kamieni polnych.

Opracowanie tekstu: Renata Ramotowska, Daria Malinowska

Czytany 4488 razy
Więcej w tej kategorii: « Gmina Śniadowo

Nasze projekty

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość oraz 0 użytkowników.

It Works!!!