Â
Â
 ul. ĹomĹźyĹska 32
Â
 18-413 Miastkowo
Â
 (086)217-48-68
Â
 Fax. (086)21-74-823
Â
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Â
Historia powstania gminy Miastkowo
   Udokumentowane poczÄ tki Miastkowa siÄgajÄ XIV wieku, jako gniazdo Miastkowskich- i to wĹaĹciwe stÄ d pochodzi jego nazwa. Jednak na terenie tym znaleziono cmentarzysko ciaĹopalne sprzed naszej ery. SwĂłj zĹoty wiek Miastkowo przeĹźywaĹo w XIX wieku, kiedy budowano obiekt traktu Berlin â Kowno â Petersburg i do dziĹ w Miastkowie znajduje siÄ stacja dróşnika. Gmina poĹoĹźona jest w zachodniej czÄĹci powiatu ĹomĹźyĹskiego, przy drodze krajowej z Warszawy do ĹomĹźy. Teren gminy liczy powierzchniÄ 114,84 km² . Na terenie gminy zauwaĹźalne sÄ formy polodowcowe â z czym wiÄ Ĺźe siÄ takĹźe wystÄpowanie pokĹadĂłw Ĺźwirowych.
    Teren gminy Miastkowo znajduje siÄ na obszarze chronionego krajobrazu - RĂłwniny Kurpiowskiej i Dolnej Doliny Narwi, ktĂłry zostaĹ utworzony w 1982 roku, w celu zachowania nienaruszonej obszaru rzeki Pisy. Obszar ten wyróşnia siÄ wysokimi walorami przyrodniczymi, krajobrazowymi, kulturowymi oraz wypoczynkowymi.
Â
Miejsca waĹźne i ciekawe
KoĹcióŠpw. Matki Boskiej RóşaĹcowej w Miastkowie -  koĹcióŠmurowany wybudowany wedĹug projektu Karola Majewskiego. BudowÄ tego obiektu zakoĹczono w 1863 r. W latach 1990-1993 zostaĹ wykonany generalny remont.
ZespóŠdworski zabytkowy w Tarnowie - pochodzi z  1 poĹ. XIX, w stylu klasycystycznym, murowany. UkĹad wnÄtrz przeksztaĹcony w XIX i XX wieku,  w skĹad ktĂłrego wchodzÄ : dwĂłr, park regularny z koĹca XIX wieku w stylu barokowym o ukĹadzie kwaterowym, oficyna dworska- dawna gorzelnia, zbudowana w koĹcu XIX wieku, zniszczona podczas I wojny Ĺwiatowej, odbudowana w 1920r., obecnie w oficynie mieĹci siÄ szkoĹa, spichrz z koĹca XIX wieku, murowany z cegĹy, pĂłĹtora kondygnacjowy.
Zabytkowy mĹyn wodny w BartkowiĹşnie - zastawa pochodzi z XIX w. CiekawostkÄ zabytku jest koĹo wodne, ktĂłre poĹoĹźone jest poziomo, a nie pionowo jak to siÄ powszechnie spotyka. Z kolei przekĹadnia skĹada siÄ z dwĂłch kĂłĹ, z ktĂłrych jedno ma zÄby wykonane z drewnianych desek wĹoĹźonych w wyciÄte w kole szczeliny, najprawdopodobniej dla wyciszenia pracy przekĹadni. W obecnej chwili mĹyn jest juĹź nieczynny.
Opracowanie tekstu: Renata Ramotowska, Daria Malinowska