LGD Sąsiedzi

Lokalna Grupa Działania

Gmina Miastkowo

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Napisane przez  Renata Ramotowska, Daria Malinowska

miastkowo

 

Urząd Gminy Miastkowo

 

 ul. Łomżyńska 32

 

 18-413 Miastkowo

 

 (086)217-48-68

 

 Fax. (086)21-74-823

 

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Historia powstania gminy Miastkowo

    Udokumentowane początki Miastkowa sięgają XIV wieku, jako gniazdo Miastkowskich- i to właściwe stąd pochodzi jego nazwa. Jednak na terenie tym znaleziono cmentarzysko ciałopalne sprzed naszej ery. Swój złoty wiek Miastkowo przeżywało w XIX wieku, kiedy budowano obiekt traktu Berlin – Kowno – Petersburg i do dziś w Miastkowie znajduje się stacja dróżnika. Gmina położona jest w zachodniej części powiatu łomżyńskiego, przy drodze krajowej z Warszawy do Łomży. Teren gminy liczy powierzchnię 114,84 km² . Na terenie gminy zauważalne są formy polodowcowe – z czym wiąże się także występowanie pokładów żwirowych.

     Teren gminy Miastkowo znajduje się na obszarze chronionego krajobrazu - Równiny Kurpiowskiej i Dolnej Doliny Narwi, który został  utworzony w 1982 roku, w celu zachowania nienaruszonej obszaru rzeki Pisy. Obszar ten wyróżnia się wysokimi walorami przyrodniczymi, krajobrazowymi, kulturowymi oraz wypoczynkowymi.

 

Miejsca waĹźne i ciekawe

Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej w Miastkowie -  kościół murowany wybudowany według projektu Karola Majewskiego. Budowę tego obiektu zakończono w 1863 r. W latach 1990-1993 został wykonany generalny remont.

Zespół dworski zabytkowy w Tarnowie - pochodzi z  1 poł. XIX, w stylu klasycystycznym, murowany.  Układ wnętrz przekształcony w XIX i XX wieku,  w skład którego wchodzą: dwór, park regularny z końca XIX wieku w stylu barokowym o układzie kwaterowym, oficyna dworska- dawna gorzelnia, zbudowana w końcu XIX wieku, zniszczona podczas I wojny światowej, odbudowana w 1920r., obecnie w oficynie mieści się szkoła, spichrz z końca XIX wieku, murowany z cegły, półtora kondygnacjowy.

Zabytkowy młyn wodny w Bartkowiźnie - zastawa pochodzi z XIX w. Ciekawostką zabytku jest koło wodne, które położone jest poziomo, a nie pionowo jak to się powszechnie spotyka. Z kolei przekładnia składa się z dwóch kół, z których jedno ma zęby wykonane z drewnianych desek włożonych w wycięte w kole szczeliny, najprawdopodobniej dla wyciszenia pracy przekładni. W obecnej chwili młyn jest już nieczynny.

Opracowanie tekstu: Renata Ramotowska, Daria Malinowska

Czytany 51621 razy

Nasze projekty

Gościmy

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

It Works!!!